11 dagars Nepalresa. 21/10 t.o.m. 31/10 // Del 8.. 29 oktober.
KLICKA PÅ BILDERNA FÖR ATT FÖRSTORA DEM! Sedan "Ctrl +"
"Klicka för Karta!", för att få position på Kartan.
Från Kaffeplantagen till Kathmandu.
Vårt bagage hämtas vid våra hus, och lastas in i den terränggående bussen.
Nedåt det bär, hoppande och skumpande, genom jobbiga hårnålskurvor.
Fick ta nästa buss utom grabben - till skolan. Omkörning, i rök och damm.
Nästan framme, lämnade vi plats till tre till. Från terräng- till vår -buss.
Barbro sjunger för barnen. Kors och tvärs över floden - mot nästa by.
Ett kort stopp - för att "hänga" med, över floden.
Å andra sidan -- kommer två Mc farande. Jätteköer, bil havererad i kurvan.
Motorrenovering vid vägen. På ingående - och - inne i Kathmandu.
--------------------------------------------------------------------
Från buss till buss.
Resväskorna är packade och ställda utanför husen, frukosten är inmundigad.
Personalen sliter och släpar på våra resväskor och lastar dem in i bussen,
som skall ta oss ner till huvudvägen - där vår buss står och väntar.
Den skickliga chauffören kör så försiktigt som det går, både med tanke på att
resväskorna inte skall komma rasande mot oss, och säkert hänsyn till oss.
En bit ner utefter vägen, står några som ville åka med, men det blev nobben.
Dock fick en liten grabb följa med, eftersom han skulle till skolan. Han fick
sitta hos Barbro. Hon hade svårt att få något svar från den blyga killen.
En bit länger ner stod en kvinna, med dotter, båda vackert klädda och
smyckade, samt rödmålade läppar. Chauffören frågade om det var Ok att ta
upp dem, vilket vi samtyckte till. Alldeles innan vi var framme tog vi upp två
välklädda kvinnor.
Framme vid huvudvägen flyttades alla våra resväskor över till vår buss.
Vi hänger med.
Av någon anledning gör vi faktiskt det. Vi stannade till vid en liten by, som har
en lång hängbro, Julunge Pull. De flesta av oss gick över till andra sidan.
Man kan inte ana vilken kraftig stigning det är från mitten och upp.
Vi mötte en del bybor som kom gående, det kom även två motorcyklister.
Efter den "hänggivande" upplevelsen, fortsatte vi färden mot Kathmandu.
Ett jättestopp på vägen, med massor av köande bilar. Sakta kröp vi framåt.
Det visade sig, att en bil hade fått motorhaveri, mitt i en trång kurva, på vår
sida. Den gick tydligen inte att flytta. Där stod vi, utan att kunna passera.
Den mötande trafiken rullade sakta på, i snigelfart, utan att lämna någon
lucka för vår sida. Till slut kom några chaufförer, längre bakifrån och försökte
få stopp på den mötande trafiken. Efter flera försök, lyckades de till slut.
Vi fick då möjlighet att fortsätta vår färd.
Vid 16-tiden kom vi till The Malla Hotel. Samma hotell som vi bodde på när vi
kom till Kathmandu, den 21/10.
En, avbruten, promenad på stan, sedan middag, ett härligt karbad för mig
och sedan, ner i bingen.
En ny dag väntar "om hörnet".
Kommentarer
Postat av: Jan
Fina bilder, vad fin soluppgången var. Trevligt att att du lägger ut bilder och berättar om er resa,häftigt.
Svar:
perdams
Trackback